Szczoteczka jest jednym z głównych narzędzi służących do higieny jamy ustnej, ale nie wystarczającym do pełnego jej oczyszczenia. Powinniśmy używać jej w każdym wieku, począwszy od okresu niemowlęcego do wieku starczego. Nie istnieje pojęcie idealnej szczoteczki do zębów, należy więc dobierać ją indywidualnie. Rączka szczoteczki w pobliżu główki powinna być elastyczna. Obie części powinny być w tej samej płaszczyźnie. Główka swoją wielkością i kształtem powinna pozwolić dotrzeć do wszystkich zębów.


Odpowiednie długości główki:

- Dla dorosłych 23 - 30mm

- Dla dzieci 7,5 - 11mm


Odpowiednia długość rączki/rękojeści:

- Dla dorosłych 15 – 17cm

- Dla dzieci 11 – 13cm


U osób zdrowych zalecane są szczoteczki o włosiu średnio - twardym, a w przypadku chorób przyzębia - szczoteczki miękkie

Szczoteczkę należy wymienić gdy widać na niej pierwsze oznaki zużycia (postrzępione włosie), nie rzadziej niż co 3 miesiące


Szczoteczki elektryczne:

Ich używanie nie wymaga specjalnej techniki szczotkowania. Główka szczoteczki wykonuje od 4000 do 20000 obrotów na minutę i łączy w sobie ruch rotacyjny, pulsacyjny i oscylacyjny, co pozwala dokładnie oczyścić zęby z płytki bakteryjnej.

Szczoteczki elektryczne zalecane są u dzieci, osób posiadające aparaty ortodontyczne i osób mających problem z posługiwaniem się szczoteczką mechaniczną.


Wybór odpowiedniej pasty do zębów:

Wybór pasty do zębów jest sprawą indywidualną. To, co powinno zainteresować kupującego, to zawartość komponentów, które pomagają walczyć z konkretną dolegliwością, na przykład nadwrażliwością zębów, lub mają działanie kosmetyczne - np. wybielające. W sprzedaży jest też wiele past, które łączą w sobie jednocześnie kilka funkcji.

Pasta, którą używamy powinna posiadać środki ścierne, gdyż dzięki nim nasze zęby są właściwie oczyszczone z osadu i pirofosforany chroniące szkliwo przed kamieniem. Równie ważnym składnikiem są środki pieniące, które skutecznie usuwają resztki pokarmowe.

Niemal wszystkie dostępne w sprzedaży pasty do zębów zawierają fluor. Jego wysoka skuteczność w zapobieganiu próchnicy jest od wielu lat bardzo dobrze znana.

Dzienna dawka fluoru powinna być zróżnicowana w zależności od wieku, dlatego też pasty dla dzieci i dorosłych różnią się zawartością aktywnych pierwiastków.

W doborze pasty do zębów powinniśmy się poradzić swojego lekarza stomatologa.


FaLang translation system by Faboba

NOWY IMPLADENT, ul. Stoisława 3/2, Szczecin