Ząb składa się z korzenia, który znajduje się wewnątrz kości oraz z korony - części widocznej w ustach. W przypadku gdy korona jest zniszczona jej odbudowa przy pomocy kompozytu może być niemożliwa. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem staje korona protetyczna. Jest to uzupełnienie cementowane, którego nie można wyjąć z jamy ustnej. Korona protetyczna poprawia kształt oraz kolor zęba oraz przywraca jego funkcje. Dobrze wykonana korona jest trudna do odróżnienia od naturalnego zęba..

Koronę protetyczną cementuje się na wcześniej opracowanym zębie, który może być również wzmocniony wkładem koronowo- korzeniowym.


Wskazania:

- Odbudowa i poprawa wyglądu mocno zniszczonego zęba

- Wzmocnienie zęba z licznymi wypełnieniami lub po leczeniu endodontycznym

- W przypadku starcia zębów jako odbudowa powierzchni żujących przy podnoszeniu zgryzu

- W przypadku zębów: przebarwionych, z wrodzonymi ubytkami szkliwa, niekorzystnym kształcie

- Odbudowa części koronowej na implancie


Rodzaje koron:


Korony porcelanowe na podbudowie metalowej (ze złota lub stopów metali):

Jest to najpopularniejszy rodzaj koron stosowany w stomatologii. Zbudowany od wewnątrz ze stopu metalu bądź złota, zapewnia trwałość i wytrzymałość mechaniczną. Zewnętrzna część, widoczna w ustach, wykonana jest z porcelany, dzięki czemu ząb ma naturalny wygląd,kolor i kształt. W przypadku osób uczulonych na stopy metali można wykorzystać podbudowę ze złota, która w znacznej mierze poprawia efekt estetyczny korony lub wykonać koronę pełnoceramiczną..


Korony pełnoceramiczne:

Dzięki opracowaniu nowego składu ceramiki dentystycznej (tlenek cyrkonu) stało się możliwe odbudowanie zęba bez użycia metalu. Korony tego typu, podobnie jak licówki, uzyskują bardzo dobry efekt estetyczny i świetnie naśladują szkliwo naturalnych zębów. Mają podobne parametry wytrzymałościowe i są równie trwałe jak korony na podbudowie metalowej. Można je z powodzeniem stosować zarówno do odbudowy zębów przednich jak i tylnych. Zapewniają naturalny wygląd oraz najlepszy efekt estetyczny.


Mosty:


Most jest to uzupełnienie protetyczne mocowane na stałe. Filarami są zęby, na których zacementowane są korony połączone przęsłem odbudowującym brakujący ząb. Uzupełnienie to znajduje swoje zastosowanie przy rozległych brakach zębowych. Aby można wykonać takie uzupełnienie powinien być spełniony jeden warunek. Musi być odpowiednia ilość zębów filarowych. W przeciwnym razie można przeprowadzić leczenie implantoprotetyczne lub wykonać protezę ruchomą.


Wskazania:

- Względy estetyczne

- Przywrócenie funkcji żucia

- Ochrona dziąseł i przyzębia

- Opóźnienie zaniku kości

- zapobieganie przechylaniu się zębów filarowych do luki w uzębieniu

- zapewnienie prawidłowej wysokość zwarcia

- zapobieganie biernemu wyrzynaniu zębów


Mosty wykonane są z tych samych materiałów co korony. Wyróżniamy mosty porcelanowe na podbudowie ze stopów metali bądź złota oraz mosty pełnoceramiczne. Właściwości poszczególnych mostów opisane zostały wcześniej.

FaLang translation system by Faboba

NOWY IMPLADENT, ul. Stoisława 3/2, Szczecin