Lakierowanie zębów polega na powleczeniu wszystkich powierzchni zęba, stężonym preparatem fluoru(od 0,1 do 6%). Ma to na celu wbudowywanie w powierzchowne warstwy szkliwa jonów fluoru, a przez to wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.

 

Wskazania do zabiegu:

- zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych - remineralizacja ognisk próchnicy początkowej i przebarwień

- zapobieganie próchnicy wtórnej wokół wypełnień, wkładów koronowych i uzupełnień protetycznych

- znoszenie nadwrażliwości szyjek zębowych

- zapobieganie próchnicy w trakcie leczenia ortodontycznego (aparaty stałe i ruchome).


Jak często lakierować ?

Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności dziecka do próchnicy. Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące.

Kiedy możemy zacząć lakierować żeby ?

Fluoryzacja lakierem może być przeprowadzana już u najmłodszych dzieci - gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne, w momencie kiedy są one gotowe na poddanie się takiemu zabiegowi.


Technika zabiegu:

Przed zabiegiem oczyszcza się zęby specjalną, mechaniczną szczoteczką, następnie płucze je i osusza oraz nakłada pędzelkiem specjalny lakier. Wszystko trwa około 10 minut. Lakier twardnieje, tworząc na zębach przezroczystą lub żółtą błonkę (w zależności od preparatu, jaki zastosuje lekarz). Po lakierowaniu przez godzinę pacjent nie może nic jeść ani pić. W tym dniu nie należy też szczotkować zębów pastą z fluorem. Lakier utrzymuje się na powierzchni zębów od kilku godzin do kilku dni.

FaLang translation system by Faboba

NOWY IMPLADENT, ul. Stoisława 3/2, Szczecin