Są to ruchome uzupełnienia protetyczne (tzn. takie, które można wyjąć z ust) odbudowujące częściowe braki w uzębieniu. Proteza taka jest zbudowana z płyty akrylowej, do której umocowane są akrylowe zęby. Elementem stabilizującym protezę w ustach są klamry, czyli metalowe wypustki obejmujące własne zęby.

Wykonanie protezy zajmuje około czterech wizyty.

 

Wskazania:

- W bardzo rzadkich przypadkach gdy braki we własnym uzębieniu uniemożliwiają wykonanie mostów bądź protez szkieletowych

- Jako rozwiązanie tymczasowe: po usunięciu zębów na czas gojenia, przy przebudowie zwarcia lub jako proteza adaptacyjna

przed przejściem na bezzębie

 

Zalety:

- Niewielkie koszty

- Dostateczny efekt estetyczny

 

Wady:

- Proteza opiera się na tkankach miękkich w związku z czym dochodzi z czasem do zaniku kości i osiadania protezy, z czego wynika konieczność jej podścielania.

- Niski komfort użytkowania

 

Protezy szkieletowe:

 

Jest to ruchome uzupełnienie protetyczne, którego płyta wykonana jest z metalu natomiast zęby i część dziąsłowa z akrylu. Proteza szkieletowa utrzymuje się stabilnie w ustach dzięki m.in. cierniom, klamrom, zamkom, zasuwom, zatrzaskom (nie wszystkie wymienione elementy występują w protezie jednocześnie). Siły żucia przenoszone są na zęby pacjenta, dzięki czemu nie dochodzi do zaników kości jak w przypadku protez częściowych osiadających. Wykonanie protezy szkieletowej zajmuje ok 4-5 wizyt.

 

Wskazania:

-Rozległe braki zębowe

-Pojedyncze braki międzyzębowe

-Braki bocznych zębów

-Zaburzenia zwarcia

 

Zalety:

- Dobry efekt estetyczny

- Wysoki komfort użytkowania

- Powodują mniejsze zaniki kości

 

Protezy całkowite:

 

Są to  protezy stosowane w przypadku bezzębia. Składają się z akrylowej płyty oraz zębów. Przywracają funkcję żucia, mowy oraz dają zadowalający efekt estetyczny. Ze względu na brak zębów na których proteza musiałaby się oprzeć, wykorzystywane jest zjawisko przylegania (adhezji). Wykonanie protezy całkowitej zajmuję ok. 5 wizyt. Dodatkowo konieczne są wizyty kontrolne .

FaLang translation system by Faboba

NOWY IMPLADENT, ul. Stoisława 3/2, Szczecin