Co to jest wkład koronowo-korzeniowy ?

Wkład k-k jest to uzupełnienie protetyczne, które umożliwia odbudowę znacznie zniszczonego zęba, ratując go przed ekstrakcją . W zależności od materiału, z którego zostały wykonane wkłady możemy podzielić  na wkłady z włókna szklanego , stopu metalu lub złota . Najnowszym osiągnięciem techniki są wkłady wykonywane z tlenku cerkonu.

 

Wkłady koronowo-korzeniowe można rnież podzielić na standardowe i indywidualne

 

Wkłady standardowe są rzadziej stosowane, gdyż standaryzacja nasuwa pewne ograniczenia kliniczne. Ich zaletą jest to, że  przy ich użyciu można na jednej wizycie odbudować filar pod przyszłą koronę lub most. Wkłady standardowe stosuje się :

- w przypadku, w którym zachowana została odpowiednia ilość zrębu zęba,

-gdy występuje konieczności natychmiastowej rekonstrukcji korony złamanego zęba,

- podczas wykonywania konstrukcji tymczasowych gdzie zastosowanie wkładu jest niezbędne,

a docelowo będzie wykonana inna konstrukcja oparta np. na wkładach indywidualnych,

- w zębach ze znacznie zniszczoną zęścią koronową.

 

Wkłady koronowo-korzeniowe indywidualne, w odróżnieniu od standardowych, są wykonywane w pracowni i są idealnie dopasowane do korzenia zęba. Wykonując wkład indywidualny możemy uzyskać maksymalną wytrzymałość mechaniczną konstrukcji i optymalizację kształtu. Wkład taki składa się z części korzeniowej i części koronowej. Część korzeniowa odpowiada za wzmocnienie struktury korzenia i poprawne przeniesienie sił na tkankę korzenia, część koronowa z kolei jest filarem protetycznym, niezbędnym do osadzenia korony lub mostu.

FaLang translation system by Faboba

NOWY IMPLADENT, ul. Stoisława 3/2, Szczecin