Jak powstają ubytki przyszyjkowe?

 

Do powstawania ubytków przyszjkowych w dużej mierze przyczynia sie sama budowa zęba. Otóż w tej okolicy szkliwo stanowi jedynie bardzo cienką warstwę podatną na uraz mechaniczny. Po utracie szkliwa, zostaje odsłonięta zębina i znajdujące się w niej kanaliki - powstaję nadwrażliwość. Ząb zaczyna reagować silnym, ostrym bólem na ciepłe lub zimne pokarmy i napoje, zimne powietrze, słodkie lub kwaśne pokarmy a także na czynniki mechaniczne jak np. szczotkowanie zębów.

Ubytki przyszyjkowe mogą powstawać w wyniku nieprawidłowego szczotkowania zębów (abrazja) nieprawidłowego umiejscowienia klamer w protezie, nadżerek (refluks żołądkowy), obnażenia korzenia (recesje) oraz w wyniku wad zgryzu.

 

Jak leczyć?

 

Najpierw lekarz diagnozuje przyczynę i stara się ja wyeliminować np. gdy przyczyną jest błędna technika szczotkowania zębów lekarz poprzez instruktaż poucza pacjenta jak należy to robić prawidłowo. Następny etap leczenia polega na zaopatrzeniu ubytku. W przypadku bardzo małych ubytków wystarczą preparaty działające miejscowo na bazie fluoru, które eliminują na dłuższy czas objawy bólowe. Jednak gdy ubytek jest znaczny, lekarz najczęściej w znieczuleniu, opracowuje ubytek, nadaje odpowiedni kształt i wypełnia przy pomocy materiału kompozytowego, nadając zębowi naturalny kształt i wygląd, a przede wszystkim likwidując dolegliwości bólowe.

FaLang translation system by Faboba

NOWY IMPLADENT, ul. Stoisława 3/2, Szczecin