Co to jest skaling ultradźwiekowy?

 

Skaling to zabieg usuwania kamienia nazębnego za pomocą mechanicznych ultradżwiękowych skalerów stomatologicznych.

 

Co to jest kamień nazębny?

 

Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Kamień może powstawać pod i nad dziąsłem i jest przyczyną stanów zapalnych przyzębia. Kamień nazębny tworzy retencję dla płytki bakteryjnej, co może prowadzić do poważniejszych problemów, w tym ubytków zębów, chorób i zapalenia dziąseł (paradontoza) oraz obniżenia poziomu kości co w efekcie odsłania korzenie zębów.

 

Na czym polega zabieg ?

 

Zasada działania aparatów ultradźwiękowych polega na usuwaniu złogów poprzez wibrację ultradźwiękowej końcówki oraz zjawisko kawitacji wody wzbudzonej energią ultradźwiękową. Ultradźwięki uderzają wraz z wodą w cząsteczki złogów, powodując ich pęknięcia i oderwanie od zębów. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny choć przy odsłoniętych szyjkach zębów może być nieprzyjemny.

 

Jak często usuwać kamień nazębny ?

 

Zabieg usuwania kamienia powinien by wykonywany przynajmniej raz w roku. Osoby predysponowane do odkładania się kamienia nazębnego powinny poddawać się zabiegowi co 3-6 miesięcy.

 

Piaskowanie

 

Piaskowanie to zabieg polegający na usunięciu przebarwień, osadu na zębach za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) często łączony ze skalingiem.

Piaskowanie zębów można traktować jako regularny zabieg profilaktyczny, ale tylko wtedy, kiedy na zębach rzeczywiście występuje osad. W zależności od trybu życia i stanu uzębienia, piaskowanie przeprowadza się co około 12miesięcy.

Częściej zabiegowi piaskowania powinny poddawać się osoby palące papierosy oraz pijące dużo kawy i herbaty. Częstsze piaskowanie zaleca się także po założeniu aparatu ortodontycznego.

Piaskowanie stosuje się także jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem zębów.

 

 

FaLang translation system by Faboba

NOWY IMPLADENT, ul. Stoisława 3/2, Szczecin