Zęby mleczne ze względu na słabo zmineralizowane i cienkie szkliwo są wyjątkowo podatne na rozwój próchnicy. Proces ten jest znacznie szybszy niż w zębach stałych, stąd też pozornie niewielka plama próchnicowa może w krótkim czasie objąć obszar prawie całego zęba, z miazgą włącznie.

U dzieci próchnica początkowa objawia się plamą próchnicową. Na tym etapie proces rozwija się w szkliwie i charakteryzuje się utratą przezroczystości szkliwa i/lub przebarwieniem. W tej sytuacji można leczyć zęba metodą remineralizacji poprzez miejscowe stosowanie związków fluoru. Zabieg ten należy powtarzać kilka razy w odstępach kilkudniowych.

Dalszy rozwój próchnicy prowadzi do ubytków w szkliwie, dalej do ubytków w zębinie, które później mogą sięgać miazgi zęba. W tej sytuacji zeba leczy się metodami tradycyjnymi przy użyciu wierteł lub narzędzi ręcznych (które są niestety mniej skuteczne), można też opracować próchnice przy pomocy piaskarki Sandman dostępnej w naszym gabinecie.

Charakterystyczną cechą próchnicy w zębach mlecznych są pozornie małe ubytki cechujące się silną destrukcją wewnętrznych tkanek zęba. Tak więc każdy podejrzany ząb mleczny wymaga interwencji. Należy również pamiętać o szybkiej dynamice próchnicy, co wiąże się z częstymi wizytami kontrolnymi, nawet co 3 miesiące!

 

Wyleczone zęby mleczne wypełniamy najnowszej generacji materiałami chemoutwardzalnymi,  stosujemy również kolorowe wypełnienia, które są szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych.

 

FaLang translation system by Faboba

NOWY IMPLADENT, ul. Stoisława 3/2, Szczecin