Leczenie endodontyczne (kanałowe, przewodowe) przeprowadzamy wtedy, gdy proces próchnicowy jest tak mocno zaawansowany, że dochodzi do infekcji miazgi zęba.

Zainfekowana miazga musi zostać usunięta, kanały zdezynfekowane oraz wypełnione specjalnym preparatem.
Wskazaniem do leczenia przewodowego może być także uraz zęba, złąmanie korony, martwica miazgi zęba.


Leczenie zęba jednokorzeniowego i wielokorzeniowego:

Każdy ząb jest inaczej zbudowany. Poszczególne zęby różnią się między sobą ilością korzeni oraz kanałów. Siekacze oraz kły mają najczęściej jeden kanał. W zębach trzonowych spotykamy od 2 do 4-5 kanałów korzeniowych. W związku z tym leczenie endodontyczne zębów jest zróżnicowane i zależy od ilości kanałów.


Na czym poloega leczenie zęba jednokanałowego?

Jest to zazwyczaj proces krótszy niż leczenie zęba wielokorzeniowego. Zaczyna się od zdjęcia Rtg (wykonywanego przy użyciu radiografii cyfrowej) oraz znieczulenia, po to aby zabieg przebiegał bezboleśnie. Następnie gdy już mamy pewność, że pacjent jest dobrze znieczulony usuwamy miazgę zęba i opracowujemy kanał korzeniowy odpowiednio do tego dobranymi narzędziami. Należy zaznaczyć,że w naszej praktyce używamy narzędzi najnowszej generacji zarówno ręcznych jak i maszynowych, dzięki którym leczenie staje się szybsze, efektywniejsze i bardziej komfortowe dla pacjenta. Po ostatecznym opracowaniu kanału, wypełniamy go plastycznym i trwałym materiałem zwanym gutaperką. Następnie wykonujemy jeszcze jedno zdjęcie (kontrolne), aby upewnić się, czy kanały zostały wypełnione prawidłowo. Tak wyleczony ząb jest gotowy do odbudowy jego korony.


Na czym polega leczenie zęba wielokanałowego?

Leczenie przebiega tak samo jak w zębach jednokorzeniowych, jednak tutaj trzeba uwzględnić fakt, iż cały proces przebiega nieco dłużej ze względu na ilość kanałów w zębie.


Po co w ogóle leczyć zęby endodontycznie?

Prawidłowo przeprowadzone leczenie przewodowe pozwala zachować własny ząb przez wiele lat.

Zęby z dobrze wypełnionymi kanałami korzeniowymi stanowią trwały i mocny filar pod uzupełnienia protetyczne.

Ze względu na znaczne osłabienie korony zęba po leczeniu przewodowym, wskazane jest odbudowanie zęba przy użyciu wkładów koronowo-korzeniowych oraz koron protetycznych.

Czynnikiem warunkującym trwałość efektów leczenia jest idealna higiena jamy ustnej, regularne kontrole stomatologiczne oraz częste zabiegi higieniczne i profilaktyczne.

FaLang translation system by Faboba

NOWY IMPLADENT, ul. Stoisława 3/2, Szczecin